Urolog: Díky Movemberu se jistě podařilo pár mužských životů zachránit

Listopadové kníry jsou opět v módě! Symbol kampaně Movember, která zviditelňuje boj proti specificky mužským chorobám „potěšil“ i letos partnerku nejednoho sezónního knírače. „Byla to pro nás velká výzva,“ řekl na úvod rozhovoru urolog a zakladatel Nadačního fondu Muži proti rakovině, který je partnerem hnutí Movember v České republice, Roman Zachoval.

„Jsem rád, že se nám za poslední čtyři roky podařilo počet podporovatelů zmnohonásobit a můžeme v České republice podporovat to, co je v řadě západních zemí naprosto běžné,“ dodal.

Mnoho lidí si v listopadu nechává narůst knír, proč to vlastně dělají?
Knír je jedním z nejvýraznějších mužských symbolů. Proto byl také zvolen jako symbol kampaně Movember, kampaně, která si dala za úkol zviditelnit osvětu a boj proti mužským chorobám, zejména proti rakovině prostaty. Slovo Movember vzniklo pravě složením anglického slova knír (moustache) a listopad (November). Z původního nápadu několika mladých kluků na pláži v Austrálii vzniklo dnes největší celosvětové hnutí, které propaguje boj za zlepšení povědomosti o nádorových onemocněních typicky mužských orgánů prostaty a varlat. Muži, kteří chtějí toto hnutí podpořit, si nechávají v listopadu narůst knír a dávají tak svému okolí najevo, že jim toto téma není lhostejné. Zároveň podle svých možností přispívají do fondu, ze kterého jsou financovány mezinárodní projekty, které podporují vědu a výzkum v oblasti nádorů prostaty a varlat, a mužského zdraví vůbec.

Kdy jste se s Movemberem poprvé setkal a proč jste se rozhodl do něho zapojit?

Hnutí Movember jsem jako urolog, tedy odborník na podstatnou část nádorových onemocnění u mužů (prostata, varlata, ledviny, močový měchýř), vnímal od počátku. Nevěřil jsem však, že v celosvětovém měřítku získá takovou popularitu, že se stane hlavním charitativním hybatelem v této oblasti. Ve chvíli, kdy nás Movember o spolupráci oslovil, bylo to již tak významné hnutí, že jsme v našem nadačním fondu příliš dlouho neváhali a s potěšením nabídku přijali. Byla to pro nás také velká výzva a jsem rád, že se nám za poslední čtyři roky podařilo počet podporovatelů zmnohonásobit a můžeme v České republice podporovat to, co je v řadě západních zemí naprosto běžné. Také se nám díky tomu, že můžeme ve velké šíři provádět velmi atraktivní aktivity, podařilo získat respekt i v evropské centrále Movemberu v Londýně a „český“ Movember tam má velice dobré jméno.

Vím, že se angažujete v Nadačním fondu Muži proti Rakovině, jak je to vlastně spojeno s Movemberem?

Před několika roky hledalo hnutí Movember partnera i v České republice. Hnutí oslovilo náš Nadační fond Muži proti rakovině, protože zástupci evropské sekce Movemberu dobře znali člena naší správní rady Marka Rejmana, který je odborníkem na public relation a kterému v propagaci Movemberu v naší zemi důvěřovali. Tak se stalo, že náš nadační fond s Movemberem již čtyři roky spolupracuje a je jedním z našich hlavních partnerů. Od vzniku této spolupráce se uskutečnila řada setkání nejvýše postavených členů Movemberu a našeho nadačního fondu jak na půdě České republiky, tak i v zahraničí. Nadační fond tak může podporovat nejen boj proti rakovině prostaty v naší zemi, ale zapojuje se i do mezinárodních projektů. Tyto projekty se týkají zejména vědecko-výzkumné oblasti ale například i oblasti hodnocení výsledků různých typů diagnostiky a léčby, a to jak lékaři, tak i samotnými pacienty což je samozřejmě to nejobjektivnější hodnocení, které může být získáno.

Co považujete za největší úspěch NF MPR?

Za největší úspěch považuji asi skutečnost, že se našemu nadačnímu fondu během posledních let podařilo stát se jedním z největších charitativních organizací v oblasti mužského zdraví v zemi. Naše aktivita je založena na třech pilířích: poznej, předejdi a pomoz. Poznej znamená především podporu vzdělávání a výzkumu, v loňském roce jsme například podpořili půlroční stáž studentky na jedné z nejprestižnějších amerických univerzit. Předejdi představuje zlepšování informovanosti o všech možných aspektech onemocnění rakovinou prostaty a varlat. V této oblasti například vydáváme Movemberem doporučené a do češtiny přeložené vysoce kvalitní a mezinárodně uznávané edukační materiály pro pacienty s rakovinou prostaty a jejich blízké a příbuzné. Účastníme se řady akcí, většinou zaměřených na typicky mužské aktivity a sporty, kde naše materiály rozdáváme a prezentujeme. Také jsme se stali oficiálním partnerem České urologické společnosti jako nejvyššího odborného garanta v oblasti urologických malignit v našem regionu. Pomoz znamená nejmodernější přístrojovou podporu do zdravotnických zařízení, kde je to nejvíce potřeba a také zajištění psychosociální pomoci pro nemocné s rakovinou prostaty a jejich nejbližší. V posledním roce jsme například podpořili nákup speciálního endoskopického instrumentária pro vyšetření dolních močových cest pro ostravské urologické pracoviště.

Co byste chtěl vzkázat všem, co se do kampaně Movember zapojují?

Předem bych chtěl všem našim podporovatelům poděkovat za dosavadní podporu, nesmírně si toho ceníme. To, co vložili, ať už to bylo pouze nošení kníru a zvýšení povědomí o mužských nádorech nebo i finanční podpora, se zcela jistě zúročilo. Podařilo se jim pár mužských životů zachránit, a to je základní smysl existence Movemberu i nadačního fondu Muži proti rakovině.

Stojí za přečtení

Média a aktuality