S čím vám umíme pomoci

Komplexní klinika pro zdravou prostatu

Poskytujeme komplexní léčbu potíží s prostatou, které s přibývajícím věkem trápí více a více mužů. Jako jediní v ČR vám můžeme nabídnout celé spektrum špičkové lékařské péče. Zaměřujeme se také na preventivní prohlídky, které dokáží předejít jak běžným, tak i vážným problémům s prostatou.

UROLOGIE

Seznam služeb

Prevence

Prevence je jediným úspěšným pomocníkem pro včasné zachycení začínající choroby. Čím dříve přijdete, tím více vám můžeme pomoci. Počáteční stadia onemocnění prostaty se často dají řešit pouhým předepsáním léků. Pravidelnými kontrolami dokážeme včas zachytit nejen zvětšující se prostatu, ale i rakovinu. Proto podporujeme i celosvětové hnutí Movember a Nadační fond Muži proti rakovině.

Zvětšená prostata

Naše klinika se specializuje na léčbu prostaty, ve které patříme mezi české špičky. Jako jediní nabízíme všechny dostupné metody včetně šetrné metody Rezūm. Zvětšená prostata neboli Benigní hyperplazie prostaty (BHP) je nezhoubné zvětšení prostaty. Jde o časté a naprosto běžné onemocnění u mužů nad 60 let. V tomto věku trápí 50 % mužské populace a s přibývajícími roky se toto procento zvyšuje. Protože se může objevit i u mladších mužů, není na škodu se objednat na vyšetření bez ohledu na věk.

Rakovina prostaty

Karcinom prostaty je nejčastějším nádorovým onemocněním mužů v České republice. Riziko jeho vzniku roste s vyšším věkem. Lékaře by měli vyhledat muži nad 50 let. Čtyřicátníků se to týká, pokud se v jejich rodině už rakovina prostaty vyskytla. Tito muži patří do rizikové skupiny, která by měla preventivně docházet na pravidelné prohlídky (obvykle 1x za rok). Nečekejte a udělejte pro sebe to nejdůležitější – objednejte se na prevenci a řešte potíže s prostatou včas.

Zánět prostaty

Zánět prostaty (prostatitida) je nejčastější urologické onemocnění u mužů do 50 let. Kromě častějšího močení a nutkání na močení se projevuje také horečkou, zimnicí, pálivou nebo řezavou bolestí při močení, případně sexuálními poruchami. Objevit se mohou i bolesti v oblasti pánve. Příčinou zánětu prostaty je často bakteriální infekce. Může jít jak o chronický zánět, tak o akutní formu onemocnění. Netrapte se zbytečně a domluvte si konzultaci s lékařem.

Jak probíhá běžné vyšetření

Většina mužů se prohlídky bojí. Je to pro ně příliš intimní a citlivé téma. U nás na klinice to chápeme a respektujeme. Přece jen se s obavami pacientů setkáváme každý den. Proto vás chceme trochu uklidnit a ujistit, že vyšetření není bolestivé. Nejvíce starostí vám může způsobit právě váš strach. Věřte ale, že není jediný důvod k obavám.

Vyšetření prostaty pro stanovení diagnózy se skládá z několika kroků. Nejprve s vámi probereme anamnézu – vaši zdravotní historii. Potom posoudíme váš celkový fyzický stav a vyplníme s vámi potřebné dotazníky. Aby bylo vyšetření kompletní, uděláme vám ještě krevní testy PSA (zvýšená hladina PSA může signalizovat problém týkající se prostaty) a laboratorní testy moči. S ohledem na anamnézu vám můžeme doporučit další vyšetření. 

Samotné vyšetření prostaty se provádí pohmatem přes konečník. Protože stěna konečníku je velmi jemná a tenká, jde o jediné místo, kde může lékař prostatu bezpečně nahmatat a zjistit, jestli na ní nejsou zduřeniny, bouličky nebo jiné výrůstky. Při prohlídce si lékař všímá zejména velikosti, tuhosti a ohraničení prostaty. Vždy přitom postupuje co nejšetrněji. 

K vyšetření močopohlavního systému používáme také ultrazvuk. Ani ten nebolí, maximálně ucítíte nepříjemný tlak. Pokud by vás dotek lékaře přece jen trochu bolel, znamená to, že s prostatou něco není v pořádku, a vaše rozhodnutí problém řešit bylo správné.

Objednejte se na preventivní vyšetření. Protože – nejdůležitější je přijít včas.

Prevence je základní klíč k úspěchu

Prevence a naše péče

Na první preventivní návštěvu lékaře vám doporučujeme jít v 50 letech. Pokud máte v rodině předpoklad k rakovině (už byla vašemu blízkému diagnostikována), měli byste se na prohlídku objednat už po 40. narozeninách. Obecně stačí jít na prevenci 1x ročně. 

V ideálním případě by si každý muž po čtyřicítce měl nechat udělat odběry PSA (zvýšená hladina PSA může signalizovat problém týkající se prostaty). Podle výsledných hodnot umíme předvídat další vývoj a doporučit vám, kdy přijít na preventivní prohlídku. Případně vám poradíme, jak často bude potřeba ji opakovat. 

Preventivní návštěva urologa by měla být zcela běžnou součástí vašeho života (stejně jako neoblíbená návštěva zubaře). Není důvod k obavám. Při preventivním vyšetření vás nebude nic bolet, takže se nemusíte ničeho bát. Naopak, díky prevenci můžeme předvídat a zachytit začínající problém včas. 

Mějte své zdraví pod kontrolou. 

Vyšetření prostaty pro stanovení diagnózy se skládá z několika kroků. Nejprve s vámi probereme anamnézu – vaši zdravotní historii. Potom posoudíme váš celkový fyzický stav a vyplníme s vámi potřebné dotazníky. Aby bylo vyšetření kompletní, uděláme vám ještě krevní testy PSA (zvýšená hladina PSA může signalizovat problém týkající se prostaty) a laboratorní testy moči. S ohledem na anamnézu vám můžeme doporučit další vyšetření. 

Samotné vyšetření prostaty se provádí pohmatem přes konečník. Protože stěna konečníku je velmi jemná a tenká, jde o jediné místo, kde může lékař prostatu bezpečně nahmatat a zjistit, jestli na ní nejsou zduřeniny, bouličky nebo jiné výrůstky. Při prohlídce si lékař všímá zejména velikosti, tuhosti a ohraničení prostaty. Vždy přitom postupuje co nejšetrněji. K vyšetření močopohlavního systému používáme také ultrazvuk. Ani ten nebolí, takže z vyšetření nemusíte mít strach.

Objednejte se na preventivní vyšetření. Protože – nejdůležitější je přijít včas.

Vstupní vyšetření je velice podobného preventivnímu. Jít byste na něj ale měli ve chvíli, kdy už máte nějaký problém. 

K tomuto vyšetření potřebujeme několik údajů a kroků navíc. Jedná se především o několikadenní zápisky ohledně času močení a množství moči. 

V ordinaci také provádíme měření proudu moči, ze kterého nemusíte mít obavy. K dispozici vám bude speciální toaleta, která vše naměří a odešle do počítače. Díky tomu zjistíme, co je příčinou vašich potíží. Potom zahájíme potřebnou léčbu.

Péče je neméně důležitou součástí naší práce a ani vy na ni nezapomínejte. Věnujte se sami sobě a naslouchejte svému tělu. Bolest není v pořádku. 

Pokud nasadíme léky, sledujeme pacienty do doby, než se jejich problémy vyřeší a uzdraví se. Ale ani potom naše péče nekončí. Následuje doporučení pravidelných návštěv urologa. Vždy se jedná pouze o prevenci, která nebolí a pomůže nám případný problém podchytit včas. 

Pacienty, kteří u nás podstoupí operační zákrok a zůstávají v nemocnici, samozřejmě sledujeme po celou dobu a dbáme na hladký průběh rekonvalescence. Následně k nám podle potřeby docházejí na kontroly až do úplného zotavení. I nadále s nimi zůstáváme v kontaktu a sledujeme jejich zdravotní stav. 

Zdraví máme jen jedno. Pečujme o sebe.

jeden z nejčaStějších problémů u mužů

Zvětšená prostata

Zvětšená prostata neboli Benigní hyperplazie prostaty (BHP) znamená, že zvětšení prostaty způsobuje řadu obtíží zhoršujících kvalitu života pacientů. Žlázky (i svalovina a vazivo) v okolí močové trubice postupně narůstají a vzniká tlak na močovou trubici. Zvětšená prostata tak vytváří překážku v průtoku moči s následnými poruchami močení. V důsledku toho nastanou obtíže, jako je například oslabený proud moči, pocit neúplného vyprázdnění, obtížné spouštění močení, přerušované močení, časté močení nebo noční močení aj.

Obtíže přicházejí kolem 50. roku a postihují čím dál více mužů. Operace prostaty je nyní druhým nejčastějším chirurgickým zákrokem u mužů. Rozhodně v tom tedy nejste sami. Každý druhý bude řešit to samé, co vy. Vy ale přijďte včas. Čím dřív, tím lépe.

My vám rádi pomůžeme.

Nejmodernější a nejšetrnější metoda, která je momentálně dostupná. Protože vyžaduje vysokou odbornost a nejmodernější technologické vybavení, je k dispozici jen na několika málo klinikách. Jednou z nich je naštěstí i ta naše, takže máte tu nejšpičkovější péči právě na dosah. 

Rezūm je miniinvazivní přístup k řešení potíží spojených se zvětšenou prostatou. Využívá přirozenou energii vodní páry. Klinické studie potvrzují, že je tato metoda bezpečná a přináší pacientům skutečnou úlevu od příznaků. Její unikátnost spočívá především v tom, že již ten samý den můžete opustit nemocnici a celková délka rekonvalescence vás nevyřadí z běžného života. Pacienti si také chválí, že si mohou vybrat, zda chtějí lokální nebo celkovou anestezii. Studie také potvrdila minimální bolestivost Rezūm oproti jiným zákrokům.

Více  > 

Léky bývají prvním krokem pro léčbu nekomplikovaného zvětšení prostaty. To ale pouze tehdy, když přijdete k lékaři v počáteční fázi onemocnění. V tu chvíli máte šanci zařadit se mezi 90 % pacientů, kterým můžeme předepsat pouze léky. 

Mírně až středně zvětšené prostaty umíme léčit vhodně zvolenou medikací. Do té řadíme například alfablokátory, které uvolňují napětí hladkého svalstva prostaty a hrdla močového měchýře. Mezi další vhodné léky patří tzv. inhibitory 5alfa-reduktázy – látky, které upravují produkci hormonů, které mají na zvětšování prostaty vliv.  Mohou se užívat i léčiva z bylin. Teprve při nedostatečném účinku léků se přistupuje k operativnímu řešení.

Existují dva typy laserových operací a my jako jediní v České republice vám můžeme nabídnout oba. U těchto zákroků rozlišujeme FOTOSELEKTIVNÍ VAPORIZACI PROSTATY (PVP),  která je vhodná při menší nebo středním zvětšení a spočívá v odpaření zbytnělé tkáně prostaty. Jde o jednu ze šetrnějších metod a my jsme jediné české pracoviště, kde tento zákrok můžete podstoupit. Druhou možností je metoda HoLEP, která je vhodná pro  střední a výrazné zvětšené prostaty. Jedná se o endoskopické laserové odstranění zbytnělé tkáně. 

Obě metody jsou oproti klasickým invazivním metodám šetrnější a i samotná délka rekonvalescence se pohybuje jen okolo 1 měsíce.  Tyto minimálně invazivní laserové operace prostaty jsou nyní u nás i ve světě upřednostňovanou bezpečnou alternativou klasických operací. Šetrnější metodou už je pouze Rezūm. 

I u klasických operačních metod vám můžeme nabídnout všechny dostupné. A to Transuretrální resekci prostaty (TURP) a Transvezikální prostatektomii. 

V současnosti je TURP na většině pracovišť nejčastěji prováděnou operací u pacientů trpících benigní hyperplazií (nezhoubným zvětšením prostaty).

Tato operace se provádí celkové anestezii. Zbytnělá tkáň prostaty se postupně odstraní a její kousky se následně vyplaví z tekutiny v močovém měchýři. 

Transvezikální prostatektomie je vhodná u velmi zvětšené prostaty a jedná se o klasický zákrok řezem v podbřišku.

Je vám z představy klasické operace prostaty poněkud úzko? Nemějte obavy, u nás je pacientům doporučujeme, jen pokud je to opravdu nutné. Když to stadium onemocnění dovolí, dáváme vždy přednost co nejméně invazivnímu způsobu léčby.

Čím dříve přijdete, tím větší je pravděpodobnost, že od nás odejdete jen s receptem na léky nebo vám doporučíme některou z nejšetrnějších metod léčby.

Následná péče i doba rekonvalescence se u každé z metod liší. Obecně se dá říci, že čím méně invazivní metodu vám lékař doporučí, tím je následná péče snazší a doba rekonvalescence kratší. 

U běžné metody TURP se pacient zotavuje zhruba 2 měsíce a po zákroku musí nějaký čas zůstat v nemocnici. Močovou cévku, která se při operaci zavádí, je možné vyjmout po 3–5 dnech. U Transvezikální prostatektomie je doba rekonvalescence 8 týdnů a cévka se odstraňuje po 10 dnech.

Laserové metody jsou šetrnější  a vyžadují minimální zásah do těla, proto doba rekonvalescence zabere jen cca 1 měsíc a cévku je možné vyndat už za 1–2 dny. 

Nejmodernější metoda Rezūm je zcela převratná v tom, že se provádí ambulantně. To znamená, že domů můžete odejít už v den zákroku. Do běžného života se vrátíte velice rychle, a to za pouhý týden. Cévka se následně odstraňuje v závislosti na velikosti prostaty. Většinou po 37 dnech.

V případě všech zmíněných metod k nám potom ještě docházíte na pravidelné kontroly. I v průběhu rekonvalescence tedy budete pod lékařským dozorem. Po dokončení celé léčby a vašem úspěšném uzdravení doporučujeme udělat si čas na každoroční preventivní konzultaci. 

TÉMA, O KTERÉM JE POTŘEBA MLUVIT

Rakovina prostaty

Karcinom prostaty je v současnosti nejčastěji diagnostikovaným nádorem u mužů. Většina pacientů může s tímto druhem rakoviny žít dlouhou dobu úplně bez příznaků. 

Velmi často se na zhoubné onemocnění prostaty přijde náhodu. A někdy bohužel ne úplně včas. Proto nám jistě dáte za pravdu, že se vyplatí si každý rok udělat chvilku na preventivní prohlídku. 

Samozřejmostí by to mělo být u všech mužů nad 50 let nebo u čtyřicátníků, kteří mají v rodině někoho, u koho se rakovina prostaty potvrdila. Tito muži patří do rizikové skupiny, která by měla 1x za rok preventivně docházet na pravidelné prohlídky. 

U nás na klinice se specializujeme  především na Radikální prostatektomii, kterou lze provádět několika způsoby: klasicky, laparoskopicky a roboticky. Klasické otevření řezem už nevyužíváme. Dáváme přednost šetrnějšímu laparoskopickému řešení. Na robotický způsob operace prostaty se momentálně připravujeme. Doufáme, že ho pacientům budeme moci už brzy nabídnout. 

Cílem operace při léčbě rakoviny prostaty je vyjmout prostatu a s ní i nádor, který je v ní obsažen.

Minimálně invazivní laparoskopické operace prostaty jsou nyní upřednostňovaným přístupem v operační léčbě rakoviny prostaty. Tento zákrok provádíme v Thomayerově nemocnici, která je vybavena 3D-laparoskopickým systémem. Ten našim odborníkům umožňuje precizní provedení této operace. Nejdůležitější je si vždy vybrat lékaře, který má v prováděním takové operace bohatou praxi. Těm našim zkušenosti s laparoskopií nechybí, a tak není divu, že ji můžeme pacientům nabízet zcela běžně. 

Radioterapie je vhodná pro muže libovolného věku a umožňuje léčit lokalizovanou rakovinu prostaty stejně účinně jako operační odnětí prostaty (radikální prostatektomie).

Cílem radioterapie je zlikvidovat rakovinné buňky prostaty a současně omezit případné poškození zdravých buněk. Používají se vysokoenergetické rentgenové paprsky, které se nasměrují na prostatu z vnějšího zdroje. Tyto paprsky poškozují buňky a zastavují jejich dělení a růst. Rakovinné buňky nejsou schopné toto poškození překonat a odumírají, zdravé buňky se ovšem dokáží snáze zregenerovat.

Hormonální léčba funguje tak, že rakovinným buňkám prostaty zablokuje přísun testosteronu, který podporuje jejich růst

Normální hladina testosteronu obvykle nevyvolává žádné problémy. Pokud se ale v prostatě nacházejí rakovinné buňky, může je testosteron povzbuzovat k rychlejšímu růstu. Jinými slovy, testosteron funguje jako „živina“ pro rakovinu prostaty. Pokud se jeho přísun zamezí, dojde ke zmenšování objemu rakovinných buněk bez ohledu na to, kde se v těle nacházejí.

Samotná hormonální léčba rakovinu prostaty nevyléčí, dokáže ji ale udržet pod kontrolou řadu měsíců nebo let, než budete muset s lékařem případně zvážit další možnosti léčby. Dá se kombinovat také s jinými způsoby léčby, a zvýšit tak jejich účinnost.

Aktivní sledování představuje způsob monitorování rakoviny prostaty a jeho cílem je zamezit zbytečné léčbě u mužů s méně agresivní rakovinou. Rakovina
prostaty často bývá pomalu rostoucí a u řady mužů nemusí nikdy ani vyvolávat nějaké příznaky. Jinými slovy, mnoho mužů s rakovinou prostaty nemusí nikdy potřebovat žádnou léčbu.

běžně léčitelné onemocnění

Zánět prostaty

Zánět prostaty (prostatitida) se vyskytuje buď v akutní, nebo chronické formě. Akutní zánět prostaty je méně častý a provázejí ho výraznější příznaky (častější nutkání močení, výtok z močové trubice, bolest při močení, teplota, bolesti v dolní části zad i v genitáliích… ). Tyto příznaky nepřehlédnete. 

Chronickou formu doprovází velice podobné příznaky, ale v mírnější podobě. Řada mužů je často podceňuje a váhá s návštěvou lékaře. Na vině bývá strach a ostych, protože jde o poměrně citlivé téma. Tyto příznaky ale také mohou ukazovat na závažnější onemocnění, které vás v pozdějších fázích může ohrozit na životě. Proto v případě jakýchkoliv potíží doporučujeme neodkládat návštěvu lékaře, který určí jejich příčinu a včas nasadí potřebnou léčbu. Včasné podchycení i malého zánětu vás později ušetří větších starostí.

Přijďte se poradit včas.

Léčba bakteriálního zánětu prostaty spočívá ve volbě vhodných antibiotik.

U chronického zánětu je potřeba volit individuální přístup. Je to z toho důvodu, aby se  nejdříve určila hlavní příčina obtíží. Podle pak může lékař zvolit nejvhodnější lék. V případě chronického zánětu prostaty je nutné podávat léky dlouhodobě a v malých dávkách.

Předepisujeme například medikamenty proti zánětům, analgetika, léky na zlepšení vyprazdňování močového měchýře a při zhoršené funkci pánevního dna (tzv. alfa-blokátory). 

Pomohli jsme i jným před vámi

Nejdůležitější je pro nás spokojený a zdravý klient. Přečtete si, co o nás říkají a jaké jsou jejich příběhy.