Od roku 2006 byl primářem Urologického oddělení Thomayerovy nemocnice a od roku 2018 se na tom samém pracovišti stal přednostou urologické kliniky. Je také hlavním hnacím motorem našeho týmu a nejzkušenějším lékařem u nás na klinice Prostateam. Zároveň se aktivně podílí na chodu Nadačního fondu Muži proti rakovině, který v roce 2012 založil, a zastává zde funkci předsedy. Nadační fond Muži proti rakovině se snaží bojovat na poli typicky mužské formy rakoviny, a to u nádorů prostaty a varlat. (Rakovina prostaty je nejčastější formou rakoviny u mužů.) Také se podílí se na výchově nové generace lékařů na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, stejně jako na postgraduálním vzdělávání lékařů urologů.
Jak se vlastně dostal k urologii a proč si vybral právě tento obor? Za dob jeho studií medicíny nebylo vůbec lehké se dostat k práci v (chirurgickém) oboru, ale někteří z mediků mohli pracovat jako zdravotní sestry už na fakultě. Přinášelo jim to cenné zkušenosti. Profesor Zachoval se dostal právě na urologické oddělení. Vše viděl, všemu se učil a postupně se dostal k více a více složitějším úkolům. Nebylo to jednoduché kvůli přísnosti vedoucích lékařů, ale to mu nakonec dalo skvělou průpravu do dalších let. Díky náročným začátkům si odtud do dalších let odnesl řadu potřebných zkušeností.
Urologie ho začala bavit a už u ní zůstal. Sám říká, že to je především pro její různorodost, která mu umožňuje zužitkovat vše, co se za léta praxe naučil. Jedna část této práce spadá do interní oblasti, kde člověk musí přemýšlet, dobře porozumět pacientovi a zároveň být velmi empatický. Na druhou stranu tu je i část chirurgická, která vyžaduje šikovnost a preciznost. Nejvíce se mu na této práci líbí, že výsledky jsou vidět prakticky hned. Koho by netěšilo vědomí, že díky jeho úsilí se pacientovi ulevilo a že mu tím vlastně pomohl zvýšit kvalitu života.
Ve funkci primáře se úspěšně rozvíjel zejména v oblasti funkční urologie a neuro‐urologie, urogenitální tuberkulózy, minimálně invazivních operačních výkonů, ale i v oblasti velkých uro-onkologických výkonů. Má za sebou také úspěšnou spolupráci s kolegy z ostatníchi oborů, jako je onkologie, chirurgie, transplantační chirurgie, pneumologie, neurologie a rehabilitační lékařství.
Co o něm říkají jeho spolupracovníci z jiných klinik? To se dozvíte tady.
Hanáček V., Srnec J., Suchomel P., Akutní mezenteriální ischemie: second-look laparotomie, kazuistika, XVI. dny mladých chirurgů, Seč, 9.6.2016 – 10.6.2016
Hanáček V., Cejp V.: Streptokoková myonekróza, Pelhřimovský chirurgický den, 25.11.2016 Hanáček V., Zachoval R., Laserové operace prostaty, Pražský urologický seminář, 25.4.2019
Hrbáček J., Čermák P., Hanáček V., Adamcová V., Bartáková L., Zachoval R., Prevalence uropatogenů a spektrum jejich rezistence – analýza dat z jednoho pracoviště, Česká urologie, 2019
Hanáček V., Zachoval R., En bloc technika holmiové laserové enukleace prostaty, videoprezentace, 66. výroční konference České urologické společnosti ČLS JEP, 2020
Hanáček V., Hrbáček J., Čermák P., Zachoval R., Močový mikrobiom u mužů: detekce mikroorganismů pomocí rozšířené kvantitativní kultivace (EQUC), 66. výroční konference České urologické společnosti ČLS JEP, 2020
Pan doktor Balák se specializuje na problematiku zánětů prostaty a močového měchýře, diagnostiku onemocnění prostaty ( karcinomu prostaty) zejména v ambulantní praxi.
2010 – Evropská Atestace z Urologie (FEBU)
2009 – Specializovaná způsobilost v oboru Urologie
2006 – Licence ČLK pro výkon soukromé praxe, funkci odborného zástupce a pro poskytování poradenských služeb v oboru Urologie
1999 – 2.Lékařská Fakulta Univerzity Karlovy – Promoce v oboru Všeobecné lékařství
Jste pro nás důležití, proto s vámi chceme být ve spojení. Víme, že máte mnoho otázek – neváhejte a ptejte se.
Víme, že téma urologie je velice citlivé, a tak němu i přistupujeme. U nás vždycky najdete oporu a pochopení. Budeme vám naslouchat a radit, co je pro vás nejlepší. Vy a vaše zdraví jste pro nás na prvním místě, stejně jako důvěra, se kterou se na nás obracíte.
Ke každému z vás přistupujeme zcela individuálně. Z dlouholeté praxe víme, že žádní dva pacienti nejsou úplně stejní, ačkoliv přicházejí s podobným problémem. A protože naši lékaři mají kromě špičkových znalostí také smysl pro empatii, můžete se spolehnout, že vám doporučí ten nejlepší možný postup.
Na naší klinice si zakládáme na špičkovém vybavení, na spolupráci s těmi nejlepšími lékaři a zdravotními centry a díky tomu vám můžeme nabídnout nadstandardní péči v oblasti urologie.
Vždy chceme mít jistotu toho nejlepšího možného zázemí a využívání nejmodernější metody a technologie. Proto pracujeme na více pracovištích tak, abychom Vám umožnili využít to nejlepší pro Váš individuální zdravotní stav a mohli nabídnout komplexní péči.
Chceme vás ujistit a uklidnit, ani jedno vyšetření není bolestivé. V první části se skládá především z vyplnění dotazníků a zjištění Vašíanamnézy – zdravotního stavu. Následují krevní testy a vyšetření moči – testy, které známe všichni. Nakonec Vás vyšetříme ultrazvukem (zcela bezbolestné) a pohmatem.
První preventivní návštěvu urologa Vám doporučujeme podstoupit v 50 letech. Pokud máte vyšší riziko nádorového onemocnění (už Vám byl nějaký nádor zjištěn nebo se rakovina prostaty vyskytla u Vašich přímých příbuzných, měli byste se na prohlídku objednat už po 40. narozeninách. Obecně stačí podstupovat preventivní vyšetření 1x ročně.
Nejmodernější a nejšetrnější metoda, která je momentálně dostupná. Protože vyžaduje vysokou odbornost a nejmodernější technologické vybavení, je k dispozici jen na několika málo klinikách. Jednou z nich je i ta naše.
Před každým výkonem je třeba znát anamnézu pacienta (minulá i současná onemocnění, operace, užívané léky, alergie, atd.). Pacient podstoupí klinické vyšetření (včetně vyšetření prostaty prstem přes konečník) a sonografie močového traktu (včetně tzv. transrektální sonografie, tedy vyšetření prostaty ultrazvukem přes konečník k určení její velikosti). Vždy je třeba znát i aktuální hodnotu PSA. Pokud je třeba, jsou individuálně doplněna další nezbytná vyšetření.
Po každé operaci prostaty pro nezhoubné onemocnění je pacient nadále sledován.
Sledují se výsledky operace, nadále se provádí urologická prevence (včetně kontrol PSA), řeší se nově vzniklé urologické obtíže. Další sledování v zásadě probíhá 1x ročně, tedy stejně jako před operací.
Řešení všech urologických onemocnění je samozřejmou součástí péče o naše pacienty. Stejně jako u onemocnění prostaty platí, že vám chceme nabídnout tu nejlepší dostupnou a komplexní péči, včetně možnosti spolupráce s odborníky ostatních medicínských oborů.